Firma EKOZUB Sp. z o.o. wykonała wiele instalacji eliminacji zawieszania się materiałów w bunkrach i zasobnikach w różnych przedsiębiorstwach. Nasze instalacje z powodzeniem pracują między innymi w elektrowniach, przedsiębiorstwach ciepłowniczych oraz wielu zakładach przemysłowych.
W wielu instalacjach technologicznych istnieje duży problem w zabezpieczeniu ciągłości dostaw różnych materiałów i komponentów. Bunkry i zasobniki są elementami w ciągu technologicznym bardzo istotnymi. Utrzymanie ich w czystości i drożności minimalizuje przestoje w produkcji oraz zapewnia wysoką jakość produktu finalnego. W zakresie kotłów należy zapewnić ciągłą dostawę paliwa oraz odbiór popiołu. Zmieniające się parametry węgla lub biomasy powodują zjawisko zawieszania się paliwa w bunkrach i zasobnikach. W szczególności użytkownicy kotłów opalanych biomasą (słoma, zrębki drewna, pelety) borykają się z dużym problemem zapewnienia ciągłości dostaw paliwa do paleniska. Generatory fal uderzeniowych GFU-24/8 wytwarzając falę uderzeniową wzruszają materiał znajdujący się w zasobnikach i powodują likwidację zjawiska zawieszania się. Instalacje zostały sprawdzone na wielu bunkrach i zasobnikach, w których magazynowane są różne materiały sypkie.
Cechy wyróżniające system czyszczenia oparty o generatory fal uderzeniowych GFU-24/8 w stosunku do powszechnie stosowanych rozwiązań:
- wysoka skuteczność usuwania nawisów i sklepień materiałów,
- brak mechanicznych uszkodzeń elementów metalowych zasobników,
- zwiększenie powierzchni użytkowej zasobników,
- zmniejszenie częstotliwości napełniania,
- możliwość projektowania rożnych konstrukcji bunkrów,
- minimalne zjawisko odrzutu i wzrostu ciśnienia w zbiornikach,
- możliwość stosowania różnych gazów obojętnych,
- niskie koszty eksploatacyjne,
- niskie zużycie sprężonego powietrza,
- brak konieczności rozbudowy istniejącej sprężarkowni,
- powszechnie stosowane ciśnienie sprężonego powietrza do 8 bar,
- możliwości dotrzymania norm hałasu w szczególności 45 dB na granicy działki,
- instalacja nie wymaga stosowania dużych zbiorników buforowych powietrza,
- możliwość zabudowy generatorów bez konieczności przeróbek bunkra i dodatkowych podestów,
- możliwość zabudowy na zbiornikach betonowych.